top of page

Liceum Ogólnokształcące w Gryficach jest publiczną szkołą ponadgimnazjalną położoną  w powiecie gryfickim. Powiat gryficki położony jest w północnej części województwa zachodniopomorskiego, z dala od aglomeracji miejskich. Bolączką regionu jest bardzo duże bezrobocie, które dotyczy głównie absolwentów szkół oraz pracowników upadłych i przekształcanych zakładów rolnych. Zgodnie z danymi GUS w styczniu 2015r. stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 25%.  

W roku szkolnym 2014/15 do szkoły uczęszczało 328 uczniów. Większość z nich to mieszkańcy  gmin powiatu gryfickiego. Są to tereny typowo rolnicze, niegdyś zdominowane przez Państwowe Gospodarstwa Rolne. Około 70% uczniów szkoły zamieszkuje na wsi, pozostali mieszkają w  Gryficach oraz małych miasteczkach – Płotach i Trzebiatowie. Większość uczniów naszej szkoły to osoby dojeżdżające do szkoły, często z miejscowości leżących ponad 20 kilometrów od Gryfic. W szkole jest obecnie 16 oddziałów. Są to klasy sprofilowane. Młodzież ma możliwość wyboru przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym. Oferujemy m.in. klasy z rozszerzonym programem nauczania biologii i chemii, matematyki i fizyki, historii i języków obcych. Jest także możliwość zdobywania wiedzy z zakresu  psychologii, farmacji czy medycyny. Nauczamy trzech języków obcych: języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.   

 

Szkoła ma bogate doświadczenia oraz umiejętności zarządzania projektami, ich  prowadzeniem, rozpowszechnianiem rezultatów wśród społeczności lokalnej, oraz nawiązywaniem współpracy z władzami samorządowymi i  lokalnymi sponsorami.  Szkoła uczestniczyła w czterech projektach współfinansowanych przez UE (Asystentura Comeniusa, Wyjazdy Indywidualne Uczniów Comeniusa”, Wielostronny Partnerski Projekt Szkół w programie Comenius”). We współpracy z ze szkołami z Włoch, Szwecji, Niemiec i Irlandii szkoła realizowała  projekt ,,Man and Nature in the new Europe”.   Projekt ten związany był z ekologią i ochroną środowiska naturalnego.  Jego celem było podniesienie świadomości ekologicznej wśród uczniów i społeczności lokalnych.  W ramach tego projektu nasza szkoła prowadziła w języku angielskim warsztaty ekologiczne w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, sesje popularnonaukowe, debaty ekologiczne.  Prowadzone były również seminaria i  warsztaty z  udziałem pracowników Sanepidu i Nadleśnictwa Gryfice oraz wykładowców  Politechniki Koszalińskiej. Projekt został wyróżniony zyskując tytuł ,,Dobrej praktyki” a koordynator projektu prowadził szkolenia dla nauczycieli upowszechniające wiedzę o zasadach realizowania programu Comeniusa. W liceum w klasach biologiczno – chemicznych realizowany jest program nauczania biologii i chemii na poziomie rozszerzonym. Każdego roku do egzaminu maturalnego z w. w. przedmiotów przystępuje młodzież osiągając wysokie wyniki. W ramach współpracy z Politechniką Koszalińską uczniowie szkoły uczestniczą w wykładach i laboratoriach z biologii, chemii, ochrony środowiska prowadzonych przez pracowników uczelni. W murach ZUT w Szczecinie uczniowie klas realizujących rozszerzenie z biologii i chemii biorą udział w zajęciach z genetyki, biotechnologii, ekologii. Uczestniczą w warsztatach organizowanych w Ośrodkach Edukacji Ekologicznej w Lipi, Ostoi i w Przelewicach. W auli szkoły odbywają się sesje popularnonaukowe dla uczniów całej szkoły z udziałem pracowników Nadleśnictwa Gryfice i Sanepidu. Nauczyciele dyplomowani z wieloletnim stażem zawodowym prowadzą zajęcia biologii i chemii w bardzo dobrze wyposażonych gabinetach przedmiotowych. W szkole prowadzone są zajęcia języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Nauczycielka biologii i chemii była koordynatorem projektów unijnych realizowanych przez szkołę. 

bottom of page